Ukończenie szkoły średniej, niezależnie od tego, czy jest to liceum lub technikum, to czas ważnych wyborów w życiu każdego nastolatka. Jednym z nich jest decyzja o przyszłym kierunku studiów i formie kontynuowania nauki.
Niektórzy zdecydują się iść do pracy, a uczyć się w weekendy, na studiach niestacjonarnych, natomiast inni wybiorą studia dzienne, które będą od nich wymagały codziennej obecności na zajęciach – ćwiczeniach, konwersatoriach i wykładach.
Studia stacjonarne, inaczej zwane dziennymi, stanowią w Polsce bezpłatną formę szkolnictwa wyższego. Większość zajęć odbywa się od poniedziałku do piątku, w godzinach porannych, a przynajmniej 50% przewidywanego programu kształcenia student przyswaja w trakcie zajęć, na których obecność jest obowiązkowa. Jeżeli wybierzemy studia stacjonarne, musimy się liczyć z tym, że nauka zajmować nam będzie większość czasu, ale też łatwiej będzie się przygotować do egzaminu – ponieważ więcej nauczymy się w trakcie regularnych zajęć na uczelni. Tę formę studiowania warto jest wybrać, kiedy nie musimy pracować lub możemy sobie pozwolić na pracę w weekendy, a większość czasu możemy poświęcić nauce. W przeciwnym wypadku, lepiej jest zdecydować się na podjęcie studiów zaocznych lub wieczorowych, albo ubiegać się o indywidualną organizację studiów.